Söz konusu temizlik olduğunda artık günümüzde kullanılan kimyasallar bu işin çoğunu tek başlarına gerçekleştirmektedir. Suyun içerisinde atılan bir ölçek yüzey temizleyici hem kullanım açısından temizleyiciyi çoğaltmakta hem de temizleyicileri daha ekonomik bir kullanımı olduğunu göstermektedir. Yüzey temizleyicileri arasında kullanıldığı yere göre ayrı kullanımlar oluşurken fayans temizleme, mermer temizleme ya da taş yer döşemeleri temizlemede farklılıklar görünmektedir.

y333Yüzey temizleyiciler evlerde genel olarak parke kullanımı olması nedeni ile çok fazla tercih edilmemektedir. Parke yüzeyinin aşınmaması ve ilk günki gibi görünmesi için hiçbir kimyasal ile etkileşime girmemesi ilk şartlardan biri olmaktadır. Parke dışında kullanımlar ise yüzey temizleyicilere ihtiyaç duymaktadır.

Toplu yaşanılan ve kullanılan alışveriş merkezi ya da iş hanları gibi yerlerde temizlikler genel olarak yüzey temizleyiciler ile yapılmaktadır. Yüzey yemizleyiciler fayanslar için kaydırmaz yapıda özelliği olan , tek seferde üzerinde bulunan kir ya da lekenin çıkmasına yönelik kullanılırken bunun taş yapıdaki yüzeyler için daha farklı kimyasallar tercih edilmektedir. Taş yüzeylerde bulunan leke yada kirlerin çıkmasında yüzey temizleyicilerin içerisine çamaşır suyu benzeri daha ağır kimyasalların karışması gerekmektedir. Bu nedenle yüzey temizleyicileri seçerken siz de kullanacağınız alana göre tercihte bulunmalısınız.