İçecek tüketiminde kullanılan araçlar arasında yerini alan plastik bardaklar doğru kullanılmadığında sağlık açısından zararlı birer ürün haline gelebilmektedir. Sağlığınıza dikkat eden bireyler olmak istiyorsanız öncelikle sıcak ürünleri kesinlikle plastik bardaklar ile birlikte tüketmemeli platik bardaklarda sadece soğuk içecekleri tercih etmelisiniz. Soğuk içecekler plastik bardaklarda herhangi bir sağlık sorunu oluşturmamaktadır.

plastikPlastik bardak maliyet açısından diğer malzemeden olan bardaklara oranla daha ekonomik olmaktadır. Bu nedenle kimi zaman sıcak içeceklerle dahi kullanımı tavsiye edilirken sıcaklığın plastik ile buluşmasından ortaya çıkan kimyasallar sağlığımızı tehdit etmektedir. İçilen içeceğin tadını bozarken sıcak içecekler ile birlikte plastik ürünlerden ziyade karton ya da köpük gibi diğer tek seferlik bardanların kullanılması gerekmektedir.

Plastik bardak kullanımında önerilen tek kullanım soğuk ya da oda sıcaklığındaki içecekler olmaktadır. Soğuk bir maddenin plastik ile birleşmesinden herhangi bir kimyasak tepkime oluşmaması nedeni ile kimsenin sağlını etkileyebilecek kötü bir sonuç da doğurmamaktadır. Plastik bardak içerisinde içilen sıcak içecekler ortaya çıkan kimyasallar nedeni ile zehirlenme ve farklı tepkileri oluşturabilmektedir. Toplu davetlerde ya da ikramlarda siz de sıcak içecekler ile karton ya da köpük bardakalrı soğuk içecekler ile de plastik bardakları tercih etmelisiniz.